IPTV nedir

Geleneksel televizyon, değişen global trendler ve teknolojik gelişme nedeniyle birkaç yıldır düşüşte. İnternetin yaygın olması, TV de dahil her şeyi daha erişilebilir hale getirdi. Günümüzde IPTV sayesinde kullanıcılar en sevdikleri film ve dizilere diledikleri zaman erişebiliyor. Peki, IPTV nedir, nasıl çalışır? IPTV kullanmak yasal mıdır? Daha uygun fiyatlı olmasıyla Netflix ve diğer popüler dijital platformlara tercih edilen IPTV hakkında her şey rehber yazımızda. En iyi IPTV uygulamalarına da değiniyoruz.

IPTV nedir ❓

iptv nedirTam Boyutta Gör
IPTV açılımı Internet Protocol Television; Türkçesi İnternet Protokolü Televizyonu. Peki, IPTV nedir? IP TV, anten, uydu çanağı veya fiber optik kablo yerine internet üzerinden canlı televizyon programları sunan teknolojiyi kullanıyor. Başka bir deyişle, IPTV, video içeriğini internet üzerinden gerçek zamanlı olarak yayınlar.

IPTV içeriği, YouTube gibi çevrimiçi (online) vide paylaşım platformları veya Netflix gibi OTT (Over The Top) hizmetlerinden farklı olsa da birçok kolaylığı mevcut. Örneğin; IPTV, kullanıcıların abonelik tabanlı modelde isteğe bağlı video içeriğine (VOD) erişmelerine ve canlı TV izlemelerine olanak tanıyor. Televizyondaki gibi canlı spor karşılaşmalarının ve programlarının keyfini çıkarırken, istediğiniz zaman da en sevdiğiniz dizi ve filmlere erişme özgürlüğüne sahipsiniz. IPTV’nin geleneksel televizyonu geride bırakmasının, TV’nin geleceği olarak görülmesinin nedenlerinden biri de bu.

IPTV nasıl çalışır 🤔

iptv nasıl çalışırTam Boyutta Gör
IPTV nedir kısaca bahsettik. Peki, IPTV nasıl çalışır? IP TV, sağlayıcının sunucusundan internet üzerinden set üstü kutunuza video akışı ileterek çalışır. Geleneksel TV, kablolar aracılığıyla analog sinyaller gönderirken, IPTV bunları yönetilen, özel bir internet ağı üzerinden gönderir. Yalnızca gerçek zamanlı olarak içerik yayınlayabilen geleneksel TV’nin aksine IP TV’nin içerik depolamak için sunucuları vardır. Bu, size istediğiniz zaman programları izleme özgürlüğü verir. İçeriğin ne şekilde iletildiği birkaç basit adımda şöyle belirtebiliriz:
  1. Belli bir programı izlemeyi talep edersiniz, IPTV sağlayıcısı isteği alır.
  2. IPTV sağlayıcısı isteği işler ve sunucularından size video yayınını iletir.
  3. İçerik yayını, güvenli, özel ağ üzerinden bağlı olduğunuz ağa doğru ilerler.
  4. İçerik, oynatma için optimize edilmek üzere sıkıştırılmadan önce gerçek zamanlı akış protokolü (RTSP) aracılığıyla cihaza paketler halinde iletilir.

Ancak bu akışın sağlanması için televizyonunuzun internet protokolü üzerinden alınan sinyalleri okuyabilmesi gerekir. Ancak çoğu TV, harici bir cihaz olmadan alınan sinyalleri okuyamadığından hemen IPTV servisi kurulumu yapılamıyor. IPTV uyumlu olmayan bir TV kutunuz varsa, IPTV set üstü kutusu satın almanız gerekir.

 

IPTV kutusu ne işe yarar 📺

iptv kutusuTam Boyutta Gör
IPTV nedir hakkında bilgi verdik. Peki, IPTV kutusu ne işe yarar? IPTV box veya set üstü kutusu (set-top box), internet protokolü aracılığıyla alınan akış sinyallerini TV’nin okuyabileceği ve yeniden üretebileceği bir formata dönüştüren, internet üzerinden TV (OTT) kutusuna benzeyen bir cihaz. Başka bir deyişle, set üstü kutular, internet protokolünün dilini çevirir. Bu kutular genellikle televizyonunuza HDMI veya AV kabloları ya da WiFi (kablosuz ağ) üzerinden bağlanır. Bilgisayarınızdan IP TV yayını yapacaksanız PC’ler internet protokolü üzerinden alınan verileri okuyabildiğinden ayrıca bir set üstü kutu almanız gerekmez.

IPTV neler var 👀

iptv neler varTam Boyutta Gör
IPTV nedir, neden bu bu kadar popüler derseniz, IP TV, geleneksel televizyon yayınlarını izlemenin ötesinde birçok ek servis ve video formatı sunar. Çoğu IPTV hizmetinin sunduğu üç ana içerik formatı vardır: Canlı TVİsteğe bağlı video (video on demand – vod) ve Zaman kaydırmalı izleme (Time-shifted TV). En yaygın IPTV formatlarına gelin yakından bakalım.

Live TV: Canlı IPTV, geleneksel TV’ye benzer şekilde gerçek zamanlı olarak televizyon yayınlarını canlı yayınlamanıza olanak tanır. Canlı TV genellikle maçlar, konferanslar vb. gibi canlı etkinlikleri yayınlamaya yarar. Ancak bu modelin bazı dezavantajları var. İçeriği ne zaman izleyeceğinizi seçemezsiniz ve her yerde izleme rahatlığına sahip olamazsınız. BeIN Sports Connect, FOX Sports, CBS Sports HQ, örnek gösterilebilir.

Video on Demand (VOD): İsteğe bağlı video, çoğu OTT sağlayıcısıyla aynı şekilde çalışır; abonelik ücreti ödersiniz, karşılığında da istediğiniz zaman izleyebileceğiniz geniş bir video kitaplığına erişirsiniz. Bu model, esneklik sunduğu için daha çok tüketicilere hitap ediyor. Giderek daha fazla IP TV sağlayıcısı, Netflix, Disney Plus, Amazon Prime, Hulu, HBO gibi akış platformlarının artan popülaritesiyle mücadele etmek için isteğe bağlı hizmetler sunuyor.

Time-Shifted TV: Zaman kaydırmalı izleme, yayınlanan dizileri daha sonra izlemenize olanak tanıyan IPTV’ye özgü bir hizmet. Zaman kaydırmalı izleme ile isteğe bağlı video arasında büyük bir fark olduğunu belirtmekte fayda var. Zaman kaydırmalı izleme, eski içerikleri yalnızca sınırlı bir süreliğine tekrar izlemenize olanak tanır. Çoğu zaman yayınlar kaldırılmadan önce birkaç gün boyunca izlenebilir olur. VOD, daha eski içerikleri izlemenize olanak tanır. Bu modeli kullanan en popüler IPTV sağlayıcılarından biri BBC iPlayer.

Ön tanımlı Soruldu üzerinde 16 Kasım 2023 Cccam Server,   iptv nedir.
Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz kullanım şartları. and kullanım şartları.
  • REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN